Pierwszy kwartał roku 2021 to intensywny czas dla wszystkich członków Towarzystwa. Zachęcamy do zapoznania się z wiadomościami poszczególnych sekcji.
W 2020 roku Sekcja Alergii Pokarmowej aktywnie uczestniczyła w opracowaniu stanowisk grupy ekspertów dotyczącego roli probiotyków i synbiotyków w zapobieganiu chorobom alergicznym i ich leczeniu, które zostały opublikowane w „Standardach Medycznych Pediatrii”:
Na łamach „Standardów Medycznych. Pediatrii”, zostało opublikowane także stanowisko ekspertów dotyczące świadczenia usług medycznych dla dzieci z alergią na pokarmy w czasie pandemii SARS-CoV-2.
Wyniki badania kwestionariuszowego, które wykazało, że średni czas od wystąpienia objawów do ustalenia rozpoznania celiakii wynosi w Polsce 7,3 lat oraz zdecydowaną poprawę jakości życia pacjentów po wprowadzeniu diety bezglutenowej, zostały opublikowane w „BMC Gastroenterology” w marcu br.
Wyniki wskazują na konieczność zwiększenia świadomości lekarzy, aby ograniczyć opóźnienia ustalenia rozpoznania celiakii. Na stronie ESPGHAN dostępny jest algorytm „Coeliac Disease Diagnostic Tool”.
Zaproszenie do udziału w badaniu. Wkrótce do ośrodków endoskopii przewodu pokarmowego dzieci zostanie rozesłana informacja o badaniu kwestionariuszowym, którego celem jest ocena zróżnicowania zakresu badań i zabiegów endoskopowych wykonywanych u dzieci.
W związku z epidemią SARS-19 zostały opublikowane krajowe i międzynarodowe zalecenia dotyczące zabiegów endoskopowych, które umieszczone są na stronie Towarzystwa w zakładce COVID-19 i na podstronie sekcji.
Na podstronie sekcji zamieszczone są także aktualne rekomendacje, w tym ostatnio opublikowane „Endoscopic diagnosis and management of nonvariceal upper gastrointestinal hemorrhage (NVUGIH): European Society of Gastrointestinal Endoscopy (ESGE) Guideline – Update 2021”.
W dniach 4–6 lutego 2021 r. odbyło się 23rd Düsseldorf International Endoscopy Symposium.
Na stronie www.endo-duesseldorf.com w zakładce „Highlights” dostępne są materiały wideo z poprzednich sympozjów do 2020 roku. Materiały z tegorocznego sympozjum dostępne są na razie tylko dla uczestników po zalogowaniu.
Informacje dotyczące nadchodzących webinarów znajdują się na stronie sekcji.
W dniach 16–17 kwietnia 2021 roku odbędzie się w formie on-line Konferencja Sekcji Hepatologicznej i Sekcji ds. Zespołu Metabolicznego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci „Postępy w Hepatologii Dziecięcej”. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły, karta zgłoszenia i program dostępne na stronie Towarzystwa.
W związku z pandemią wiele zaplanowanych przez Sekcję Motoryczną inicjatyw, takich jak kolejna edycja warsztatów manometrii anorektalnej wysokiej rozdzielczości czy manometrii przełykowej oraz pH-impedancji przełykowej, zostały na chwilę obecną zawieszone. Trwają prace nad opracowaniem nowej formy warsztatów i wypracowaniem skutecznego modelu warsztatów, który będzie odpowiadał oczekiwaniom.
Tymczasem zachęcamy do odwiedzenia strony projektu EUGIM-Hub, która powstała z inicjatywy International Working Group for Disorders of Gastrointstinal Motility and Function i w ramach której również czynnie uczestniczą członkowie sekcji. Strona została w ostatnim czasie wzbogacona o bardzo ciekawe filmy z zakresu diagnostyki zaburzeń czynnościowych przełyku. Na chwilę obecną zakładka zawierająca materiały dotyczące dzieci jest jeszcze nieaktywna, jednak w przyszłości będzie ona najważniejszym źródłem standardów diagnostycznych.
W ramach wspomnianego projektu spodziewamy się w tym roku sfinalizowania kilku publikacji dotyczących diagnostyki czynnościowej wszystkich odcinków przewodu pokarmowego. Autorami części z tych publikacji są m.in. członkowie sekcji, a zatem nie pozostaje nic innego, jak z niecierpliwością oczekiwać efektów ponad półrocznej pracy. Będą one stanowić punkt wyjścia dalszego rozwoju projektu EUGIM-Hub, który aspiruje do miana najważniejszego źródła rekomendacji diagnostyki zaburzeń czynnościowych osób dorosłych oraz dzieci.
Wszystkich czujących niedosyt wiedzy gorąco zachęcamy do zapoznania się z najnowszą edycją klasyfikacji zaburzeń motoryki przełyku (klasyfikacji Chicago), której 4. odsłona została właśnie opublikowana w „Neurogastroenterology and Motility” (Yadlapati R. i wsp.: „Neurogastroenterology & Motility”, 2021; 33: e14058. doi: 10.1111/nmo.14058. PMID: 33373111). Bardzo ciekawie prezentują się również dodatkowe prace komentujące techniczne aspekty diagnostyki wybranych pierwotnych zaburzeń motoryki w świetle nowej edycji klasyfikacji (Roman S. i wsp., [w:] „Neurogastroenterology & Motility”, 2021. doi: 10.1111/nmo.14119. PMID: 33666299 oraz Kahrilas P.J. i wsp., [w:] „Neurogastroenterology & Motility”, 2021. doi: 10.1111/nmo.14113. PMID: 33655610).
Gorąco zachęcamy również do uczestnictwa w pierwszej światowej konferencji poświęconej zaburzeniom motoryki u dzieci, która będzie się odbywać w dniach 12–13 kwietnia 2021 r. Z przyczyn epidemiologicznych będzie odbywać się w formie hybrydowej, co jest świetną okazją do zaczerpnięcia najnowszej wiedzy dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie mogłyby sobie pozwolić na wyjazd do Australii.
W dniach 9–11 czerwca 2021 r. we włoskiej Weronie odbędzie się 53rd European Pancreatic Club w formie on-line. (do umieszczenia w zakładce Sekcji à Wydarzenia i Wydarzenia Zagraniczne ) Ze względu na pandemię termin przesyłania streszczeń został przesunięty do 5 kwietnia 2021 r. Koszt uczestnictwa w Zjeździe to 50 € dla członków oraz 200 € dla pozostałych. Dla członków Towarzystwa poniżej 35 r.ż. udział w Konferencji jest bezpłatny. W imieniu Zarządu EPC serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Zjeździe.
Zapraszamy do oglądania webinaru „Recent advances in pancreatology”, który w dobie epidemii COVID-19 udostępniony jest bezpłatnie przez The Newcastle Upon Tyne Hospitals NHS Foundation Trust i Freeman Hospital online.
Zainteresowanych zapraszamy do udziału w badaniu pt. Diagnosis and treatment of exocrine pancreatic insufficiency: An international expert survey and case vignette study, które ma na celu poszerzenie wiedzy na temat niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki i organizowane jest przez Dutch Pancreatitis Study Group.
Pod patronatem United European Week i European Pancreatic Club w „United European Gastroenterology Journal” ukazały się europejskie rekomendacje dotyczące chorób IgG4 zależnych: European Guideline on IgG4‐related digestive disease – UEG and SGF evidence‐based recommendations.
W dniach 16–17 kwietnia 2021 roku odbędzie się (on-line) Konferencja Sekcji Hepatologicznej i Sekcji ds. Zespołu Metabolicznego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci „Postępy w Hepatologii Dziecięcej”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej konferencji naukowo-szkoleniowej. Szczegóły na stronie Towarzystwa.
Członkowie Sekcji ds. Zespołu Metabolicznego są również członkami innych sekcji PTGHiŻD, a co się z tym wiąże autorami wielu publikacji z zakresu gastroenterologii, hepatologii i żywienia dzieci. Najnowsze publikacje członków sekcji z lat 2019–2021 z zakresu działalności sekcji zamieszone są stronie Towarzystwa. Zachęcamy do zapoznania się z ich lekturą.
Sekcja Żywienia PTGHiŻD wraz z grupą ekspertów w zakresie żywienia i dietetyki, pediatrii, gastroenterologii, neonatologii i stomatologii opublikowała stanowisko Towarzystwa dotyczące zasad żywienia zdrowych niemowląt.
Dokument jest aktualizacją dwóch wcześniejszych stanowisk (z 2014 roku dotyczącego żywienia zdrowych niemowląt oraz 2016 roku dotyczącego karmienia piersią) i podsumowaniem zaleceń dotyczących żywienia zdrowych, urodzonych o czasie niemowląt.
Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich grup zawodowych sprawujących opiekę nad dzieckiem do 1. roku życia oraz dla rodziców/opiekunów. Zalecenia opracowano na drodze adaptacji do polskich warunków istniejących wiarygodnych wytycznych lub stanowisk wiodących towarzystw naukowych, renomowanych instytucji i zespołów ekspertów, w tym European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN), European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI), American Academy of Pediatrics (AAP), European Food Safety Authority (EFSA) oraz World Health Organization (WHO).
Praktycznym elementem Stanowiska jest uproszczony schemat żywienia w pierwszym roku życia zdrowego dziecka.
Stanowisko zostało opublikowane na łamach „Standardów Medycznych. Pediatrii”, „Przeglądu Pediatrycznego” oraz „Medycyny Praktycznej”.